دیدار با سفیر اندونزی در تهران

دیدار با سفیر اندونزی در تهران

❇️ رییس اتاق بازرگانی اراک در دیدار با سفیر اندونزی در تهران مطرح کرد: استفاده از محصولات با کیفیت و رقابت‌پذیر شرکت‌های استان مرکزی در اندونزی راهکار مناسبی برای افزایش مناسبات میان این دو کشور است.

در این ملاقات که رضوانی عضو هییت رییسه و رییس کمیسیون صنعت، جودکی دبیر و بیگ زاده معاون امور بین الملل اتاق بازرگانی حضور داشتند بیکی گفت:
نقاط مشترک مبادلات بین استان مرکزی و اندونزی بسیار زیاد بوده و این جلسه میتواند سرآغاز فصل جدیدی از ارتباطات و تعامل بین دو کشور باشد و باید ادامه داشته باشد.

رییس اتاق بازرگانی اراک گفت:
از آنجایی که یکی از نیازهای ضروری کشور اندونزی نفت و مشتقات آن است، استان مرکزی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین استان‌های کشور در زمینه صنعت نفت می‌تواند گزینه مناسبی برای گسترش مراودات تجاری بین ایران و اندونزی باشد، همچنین وجود صنایع بزرگ و مادرتخصصی بسیار در این استان به‌عنوان چهارمین قطب صنعتی کشور از دیگر مواردی است که سبب تمایل بیشتر اندونزی برای برقراری روابط تجاری با آن است.
بیکی ادامه داد: ارتباط و تعامل با اندونزی فرصتی برای استان مرکزی در زمینه توسعه ارتباطات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است.

رییس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی اراک:
با توجه به اینکه استان مرکزی در زمینه کشاورزی نیز مزیت رقابت پذیری دارد شرکتهای تامین کننده بزرگ استان میتوانند در زمینه رفع نیازهای کشاورزی کشور اندونزی کمک نمایند.
رضوانی گفت: آگاهی از ظرفیتها و پتانسیلهای دو کشور و شناخت نیازهای یکدیگر در جهت افزایش تعامل دو کشور نقش به سزایی دارد.

دبیر اجرایی اتاق بازرگانی اراک:
با توجه به صنعتی بودن استان مرکزی این آمادگی وجود دارد تا با برنامه ریزی اتاق بازرگانی اراک پذیرش هییتهای تجاری از اندونزی به منظور آشنایی با توانمندیهای استان مرکزی صورت گیرد.
جودکی گفت: از آنجا که اندنزی یکی از کشورهای هدف صادراتی واحدهای تولیدی صنعتی استان مرکزی است تبادل هییتهای تجاری و مذاکره رو در رو میتواند در جهت آشنایی تجار دو کشور و ایجاد بستر مناسب برای ارتقا سطح روابط و بالا بردن تراز تجاری مورد استفاده قرار گیرد.

معاون امور بین الملل اتاق بازرگانی اراک:
با وجود تنوع صنعت و مزیتهای استان در زمینه صنایع ریلی و تجهیزات وابسته، نفت گاز پتروشیمی، آلومینیوم، سنگ و موادمعدنی، شیمیایی، عایقهای زطوبتی، فرش و گل و گیاه و پسته و محصولات کشاورزی میتوان از استان مرکزی بعنوان ایران کوچک نام برد چراکه پتانسیلهای صنعتی، معدنی و کشاورزی میتواند پاسخگوی نیازهای کشور اندونزی باشد.

بیگ زاده گفت: باتوجه به اینکه معرفی توانمندیهای استان در یک جلسه امکان پذیر نیست ضمن دعوت از سفیر اندونزی برای بازدید از صنایع استان مرکزی به همراه کاردار سفارت و وابسته بازرگانی سفارت خاطرنشان کرد آمادگی اتاق بازرگانی اراک برای حضور در بازار اندونزی و تقویت مناسبات اقتصادی با یکی از استانهای صنعتی آن کشور وجود دارد.

سفیر اندونزی در ایران نیز ضمن خرسندی از ملاقات با رییس و اعضای اتاق بازرگانی چهارمین قطب صنعتی کشور از حضور واحدهای تولیدی صنعتی استان مرکزی در بازار اندونزی استقبال کرد.

یولیانتورو گفت: اندونزی با جمعیت بالغ بر دویست و هفتاد میلیون نفر می‌تواند بازار خوبی برای هر کشوری باشد.

وی گفت: صادرات ایران به اندونزی بیشتر در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی است که گاز LPG هم جز این محصولات است البته در حوزه صادرات غیرنفتی واردات آلومینیوم، آهن و فولاد از ایران نیز داریم.

سفیر اندونزی در ایران گفت: با توجه به مزیت استان مرکزی که یکی از استان‌های صنعتی ایران است و با وجود شرکت پتروشیمی، صنایع معدنی و پتانسیل‌های موجود در این حوزه، این شانس وجود دارد که استان مرکزی توسعه صادرات خود به اندونزی را در زمینه های مورد اشاره داشته باشد.

یولیانتورو همچنین عنوان کرد: ما بسیار علاقه مند به توسعه همکاری‌ها در حوزه محصولات کشاورزی هستیم. آجیل و خصوصا پسته از ایران به اندونزی صادر میشود که ما علاقه‌مندیم در حوزه سایر محصولات کشاورزی هم شاهد توسعه و افزایش صادرات به کشور اندونزی باشیم.

سفیر اندونزی در ایران همچنین عنوان کرد: حوزه دیگری که در محصولات کشاورزی قابل توجه است، گیاهان دارویی است که در هر دو کشور پتانسیل های خوبی در این زمینه وجود دارد. در ایران، زعفران فرصت خوبی برای صادرات به کشور اندونزی محسوب می شود و همچنین ظرفیت‌هایی هم در کشور ما وجود دارد که امکان صادرات به ایران در این زمینه ها مهیاست.

سفیر اندونزی ضمن قبول دعوت اتاق بازرگانی اراک برای سفر به استان مرکزی در آینده ای نزدیک پیشنهاد کرد با هماهنگی بخش اقتصادی سفارت اندونزی در ایران زمینه برگزاری جلسه ای به صورت ویدئو کنفرانس فیمابین اتاق بازرگانی اندونزی و اتاق بازرگانی اراک با هدف آشنایی و بررسی راهکارهای افزایش همکاریها فراهم گردد.

🔷 روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک