اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی اراک
برگزاری جشن ملی صادرات توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک

همایش تقدیر از صادرکنندگان نمونه استان مرکزی با حضور آقازاده استاندار استان مرکزی و معاونین ایشان، میراشرفي معاون وزير اقتصاد و دارايي، نوری مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی و تجارت سازمان توسعه تجارت، منصوری و کریمی نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي، رييس و اعضاي هيات رئیسه اتاق بازرگاني اراک، رييس سازمان صمت و جمعي از مسئولين و فعالان اقتصادی به منظور تجليل از صادرکنندگان نمونه استان در سالن کوه نور اراک برگزار شد.

سعید بیگ زاده، دبير همايش ضمن اعلام خير مقدم به میهمانان و مدعوين حاضر در جلسه و با  اشاره به روند اجرایی برگزاری این همایش گفت: همانطور که هرساله از سوی سازمان توسعه تجارت فراخوانی به منظور انتخاب صادرکنندگان برگزیده استانی ارسال می گردد، امسال نیز همانند سنوات گذشته این فراخوان از طریق اتاق بازرگانی اراک، سازمان صمت استان مرکزی و دیگر دستگاه های ذیربط، اتحادیه ها و انجمن ها برای تمامی واحدهای تولیدی صنعتی که در امر صادرات فعالیت دارند اطلاع رسانی شد و 42 شرکت صادراتی استان در این فرآیند طبق شاخص های مورد نظر به رقابت پرداختند.

وی خاطرنشان کرد: با بررسی های انجام شده در کمیته پایش تجارت خارجی استان 20 شرکت در گروه کالایی صنایع تبدیلی و غذائی، کشاورزی، گروه مصالح ساختمانی، گروه الیاف و نساجی، گروه شیمیایی، پتروشیمی و آرایشی بهداشتی، گروه فلزات و ماشین آلات و صنایع وابسته، گروه معدن و صنایع معدنی، گروه تجهیزات پزشکی و گروه تجهیزات لوازم و دستگاه‌های برقی حائز شرایط بودند.

دبیر همایش، معیارها و شاخص های انتخاب صادرکنندگان برگزیده استان را درآمد ارزی حاصل از صادرات در سال 96، حفظ و توسعه بازارهای هدف و فعالیت‌های بازاریابی، مهارت فنی و تخصصی شرکت در امر صادرات و عضویت در تشکل های صادراتی عنوان کرد و افزود: از دو شرکت الیاف پلی استر ساینا دلیجان و گلکده مارانتا بعنوان صادرکننده نمونه کشوری و همچنین یک شرکت صادرات اولی به نام شرکت روئین نور آریا با هدف تشویق شرکت ها به امر صادرات ددر این مراسم تقدیر بعمل می آید.

بیگ زاده ادامه داد: امید داریم این مراسم را در فضایی مناسب و در ساختمان جدید اتاق بازرگانی اراک برگزار نماییم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک نيز در اين همایش با بیان اینکه صدور بخشنامه‌های مختلف مهم‌ترین مشکل صادرکنندگان استان است، اظهار داشت: تحریم‌ها و تهدیدات دشمنان علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی سبب افزایش نرخ ارز شده که فرصت ایده آلی در راستای افزایش صادرات است که فعالان این عرصه باید از این فرصت استفاده کنند.

منوچهر توسطی افزود: هدف‌گذاری صادرات سال جاری استان مرکزی یک و نیم میلیارد دلار بود در صورتی که مسائل و مشکلات صادرکنندگان در سطح ملی به موقع مرتفع می‌شد صادرات این استان نیز حدوداً ۴۰۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش می‌یافت.

وی محدودیت جابجایی پول را در بانک های سایر کشورها و همچنین برگرداندن ارز به سامانه نیما را بعنوان مشکل فعالان اقتصادی عنوان کرد و گفت: انتظار می‌رود دولت نسبت مرتفع کردن مشکلات تولیدکنندگان اقدامات جدی تری را صورت دهد.

توسطی تأکید کرد: خریداران خارجی کالاهای صادراتی سامانه نیما را نمی شناسند و این مسئله مهم، صادرات را به چالش کشیده که انتظار می‌رود مسئولان نسبت به این مهم توجه ویژه داشته باشند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک با اشاره به اینکه ارتباط تولیدکنندگان استان مرکزی با بخش دولتی مطلوب است اظهار داشت: مهم‌ترین مشکلات این قشر از جامعه ملی است و باید در سطح کلان مرتفع شود.

توسطی، استان مرکزی را دارای ظرفیت بسیار بالایی در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی عنوان کرد و افزود: اتاق بازرگانی اراک برنامه مدونی در راستای حمایت از صادرات خدمات فنی و مهندسی در دستور کار دارد، ضمناً در این راستا انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی را در سال جاری تأسیس نموده است.

وی در خاتمه افزود: برای مقابله با آسیب های ناشی از تحریم و گذر از شرایط فعلی و سرعت دادن به تصمیمات و مقابله با مشکلات به وجود آمده ضرورت دارد اختیارات استانداران و سازمان های صمت افزایش یابد از جمله انتقال کامل ثبت سفارش به سازمان صمت از ضروریات فعلی می باشد.

استاندار مرکزی نيز با بيان اينکه بخشنامه ها و برخی از قوانین حوزه صادرات کشور نیازمند بازنگری جدی در سطح ملی است تاکيد کرد: اگرچه شرایط اقتصادی تنگناهایی را برای صادرکنندگان استان ایجاد کرده اما برخی بخشنامه ها مشکلاتی به مراتب بیشتر برای این قشر از جامعه ایجاد کرده است.

وی تصريح کرد: چرخش چرخ تولید، فعالیت کارگران، صادرات تولیدات داخلی، تامین کالاهای مصرف داخلی موفقیت‌هایی هستند که توسط صادرکنندگان به دست می‌آید، بنابراین در این شرایط همه باید در کنار تولیدکنندگان باشند.

آقازاده اظهار داشت: واگذاری اختیارات خاص به استان‌ها می‌‌تواند نسخه‌ای شفابخش بر مشکلات صادرکنندگان و تولید کنندگان باشد که در این راستا از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی انتظار می‌رود که با قاطعیت بر این موضوع ایستادگی کنند.

وی افزود: در صورتی که سپرده‌گذاری و ثبت سفارش به استان ها واگذار شود، روند فعالیت کارآفرینان اقتصادی بازدهی بیشتری خواهد داشت.

استاندار مرکزی ادامه داد: برخی قوانین سبب می‌شود که صادرکنندگان و صنایع در یک چرخه سخت اداری گرفتار شوند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: تحقق هدف صادرات استان در سطح 700 میلیون دلار دستاورد مناسبی بوده و این در حالی است که سال گذشته تحقق یک و نیم ‌میلیارد دلاری صادرات پیش بینی شده بود اما به سبب بروز برخی مسائل و مشکلات با تنگنا روبرو شد.

علی اکبر کریمی افزود: با توجه به وجود مسائل و مشکلات رقم‌ جدیدی برای صادرات امسال در حدود 1 میلیارد و 200 میلیون دلار پیش بینی شده است.

وی تاکيد کرد: یکی از مواردی که سبب محقق نشدن صادرات يک ونیم‌ میلیارد دلاری شد، محدودیت هایی است که برای صادرکنندگان در بازار داخلی انجام شده است.

کریمی با اشاره به اینکه مهمترین مشکل صادرکنندگان انتقال ارز است، بیان کرد: شرایط نامطلوب ارزی صادرکنندگان را با مشکل مواجه کرده که واحدهای تولیدی آلومینیوم و پتروشیمی شازند بیشتر از دیگر واحدها با اين معضل دست و پنجه نرم مي کنند.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در خانه ملت نیز گفت: در حال حاضر جمعيت حقوق بگیران ایران معادل 6 میلیون 500 هزار میلیون نفرمي باشند در حالی که تعداد حقوق بگیران آمریکا و ژاپن در مجموع یک میلیون و 200 هزار نفر است.

محمدرضا منصوری افزود: در 40 سال گذشته به اشتغالزایی بخش خصوصی توجه جدی نشده است که این مهم زمانی که دولت در پرداخت حقوق بازنشستگان با تنگنا روبرو شود، بیشتر خود را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه نباید به 650 میلیون دلار صادرات استان مرکزی راضی بود، افزود: با توجه به برخی مشکلات در فروش فرش نیز چندان موفق نبودیم در صورتی که افزایش نرخ دلار فرصت مناسبی برای صادرات فرش ایرانی بود.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامي ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی به واسطه پرداخت مستمری بازنشستگان 12 هزار میلیارد ریال تسهیلات دریافت کرده است چرا که برای پرداخت مستمری 6 هزار میلیارد تومانی خود تنها 4 هزار میلیارد تومان درآمد داشته است.

در ادامه اين همايش، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس گمرکات کشور گفت: امسال 33 میلیارد و 800 میلیون دلار انواع کالای غیر نفتی از کشور به نقاط مختلف دنیا صادر شده است.

سید مهدی میراشرفی با تاکيد بر اينکه صادرات کشور در هشت ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال گذشته 13 درصد رشد داشته است گفت: واردات کالای کشور در هشت ماه نخست امسال 30 میلیارد و 900 میلیون دلار بوده، اگرچه میزان واردات امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 13 درصد کاهش داشته است اما این میزان کاهش قابل قبول نیست.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی تولید ناخالص داخلی جهانی را 750 هزار میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: در کشور ما نیز باید راهبرد مستمر حمایت از تولید ساماندهی شود، چراکه تولید در شرایط کنونی بزرگ ترین جهاد است.

وی با تاکید بر ایجاد مشوق های لازم برای حمایت از تولید و صادرات تصريح کرد: اکنون صادرات کالاهای غیر ملموس در کشور مطرح است و رشد صادرات کالاهای غیر ملموس در بخش صدور تکنولوژی آنچنان پرشتاب است که گمرکات کشور در طبقه بندی این نوع کالاها با محدودیت مواجه است.

میر اشرفی گفت: کشور چین با 2 هزار میلیارد صادرات سالیانه، اولین صادرکننده بزرگ جهان محسوب می شود در حالی که ایالات متحده با 500 میلیارد دلار کمتر در رده دوم صادرکنندگان جهان است که این مهم نشان دهنده ظرفیت بالای صادرات آسیا است و کشور ما نیز باید جایگاه خود را در این حوزه به دست آورد.

وی اظهار داشت: اگر امروز چین بزرگترین صادرکننده جهان محسوب می شود در سایه توجه به کارگاه های کوچک و زودبازده به این موفقیت دست یافته است.

معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی يادآور شد: برای موفقیت در امور اقتصادی کنونی کشور باید برنامه ریزی های متفاوت و کارآمد تدوین شود.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی حمایت از تولید و اشتغال، حمایت از سرمایه گذاری و مهار تورم و تقویت پول ملی را سه هدف مهم وزارت اقتصاد و دارایی عنوان کرد و گفت: بخش تولید در شرایط کنونی با چالش های مختلفی روبرو است که باید برای حل مشکلات این بخش برنامه ریزی کرد.

مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی و تجارت خارجي سازمان توسعه تجارت ایران نیز در اين همايش از آغاز پرداخت مشوق های صادراتی از ديماه سال جاری خبر داد و اضافه کرد: براساس برنامه ریزی های پیش بینی شده اعتباراتی که به صادرات اختصاص می یابد باید از محل تفاوت دریافتی های وارداتی تامین شود که این اعتبارات تا پایان دی ماه امسال واریز می شود.

وی خاطر نشان کرد: از مجموع 13 هزار میلیارد ریال مشوق های صادراتی بودجه سال گذشته، تا کنون 200 میلیارد ریال جذب شده که قابلیت هزینه ندارد‌.

وی ادامه داد: با وجود مشکلات اقتصادی صادرات کشور سیر صعودی دارد و تراز تجاری بدون نفت کشور نیز مثبت است.

در ادامه، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: امسال بیش از 700 میلیون دلار کالای غیر نفتی از این استان صادر شده است.

محمدرضا حاجی پور افزود: ابتدای امسال صادرات یک میلیارد و نیم دلاری از استان مرکزی هدفگذاری شد که با توجه به شرایط و مشکلات اقتصادی موجود، این مهم یک میلیارد و 200 میلیون دلار خواهد بود.

وی ادامه داد: 70 قلم از کالاهای استان مرکزی، 50 میلیون دلار ارزش دارد بنابراین باید در تولیدات صادراتی رویکرد خود را تغییر داده و کالاهایی با ارزش افزوده هرچه بالاتر تولید کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی بیان کرد: با وجود افزایش اختیار استانی که به تازگی از سوی این وزارتخانه به استان ها ابلاغ شده، بخشی از مشکلات صادرکنندگان حل می شود.

وی ادامه داد: صدور مجوز پایانه های صادراتی در ساوه و محلات، ابلاغ 13 هزار میلیارد ریال جوایز صادراتی از بودجه سال گذشته و اختصاص مشوق های هرچه بیشتر به صادرکنندگان از مهمترین خواسته های صادرکنندگان از بخش دولتی است.

حاجی پور درخصوص انتخاب صادرکنندگان برگزیده استان مرکزی گفت: 43 صادرکننده استان مرکزی برای انتخاب صادرکننده برگزیده در سامانه سازمان صنعت، معدن و تجارت نام نویسی کردند که با نظر قطعی کمیته ارزیابی استانی 20 نفر انتخاب شدند.

وی ادامه داد: پرونده این افراد در کمیته ای با حضور نمایندگان استانداری، سازمان صنعت، معدن و تجارت، سازمان امور اقتصادی و دارایی، سازمان جهاد کشاورزی، اداره کل گمرکات، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اداره کل استاندارد، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بانک توسعه صادرات، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی، اتاق تعاون، نمایشگاه های بین المللی، خانه صنعت و معدن و شرکت شهرک های صنعتی استان مرکزی بررسی شده است.

وی توضیح داد: درآمد ارزی حاصل از صادرات، حفظ و توسعه بازارهای هدف و فعالیت های بازاریابی، مهارت فنی و تخصصی شرکت در بخش صادرات، حضور شرکت های مذکور در نمایشگاه های بین المللی، راه اندازی دفتر فروش یا نمایندگی در کشورهای مختلف، دریافت گواهینامه استاندارد بین المللی و عضویت در تشکل های صادراتی ملی و استانی از شاخص های انتخاب صادرکنندگان برگزیده استان بوده است.

حاجی پور گفت: صادرکنندگان برگزیده از گروه های مختلف مصالح ساختمانی، تولیدات شیمیایی و پتروشیمی، تولید انواع فلزات، معادن و صنایع معدنی، تجهیزات پزشکی، لوازم برقی، الیاف و نساجی، صنایع تبدیلی، غذایی و کشاورزی انتخاب شده اند.

در پايان از 20 واحد صادرکننده نمونه استان مرکزی تجليل شد.